תשבץ לבן

תשבץ לבן הוא תשבץ שבו לא מסומנות ההפרדות (משבצות שחורות בתשבץ רגיל או קווים מעובים בתשבץ קו) בין המילים בשורות ובטורים השונים. הפותר אמור למצוא בכוחות עצמו, בנוסף למילים המבוקשות בהגדרות, גם את מיקום ההפרדות ולסמן אותן.

בגלל הקושי הנוסף, קשה יותר לפתור תשבץ לבן, אולם פותרי התשבצים המנוסים, המחפשים לעצמם אתגרים, אוהבים אותם במיוחד, לכן יש הוצאות לאור המפיקות חוברות תשבצים על טהרת התשבצים הלבנים. בהוצאת ענבר יצאו לאור חוברות על טהרת התשבצים הלבנים הנושאות את השם “טבולה רסה“, שפירושו בלטינית הוא: “לוח מחוק”. שעשועונים נוספים של הוצאת ענבר, המכילים תשבצים לבנים, לצד תשבצים אחרים, הם השעשועונים מהסדרות “מגוון”, “חגיגה” ו”קובץ תשבצים בלבד”.

קל יותר לפתור תשבצים לבנים איטלקיים, משום שלגבי מיקום המילה, המבוקשת על פי ההגדרה, ידועים השורה או הטור, לעומת תשבץ לבן רגיל, שבו הטור או השורה אינם ידועים.

תשבצים לבנים עם סיוע
לעתים מוגש לפותר סיוע בתוך מסגרת התשבץ הלבן, כדי שתהיה לו נקודת התחלה לפתרון. הסיוע יכול להיות מילה או שתיים, המופיעות במקום המיועד להן, או הצבה של חלק מהנקודות השחורות או הקווים המפרידים. רישום מילה בתוך מסגרת התשבץ הלבן גורר מידע על מיקום הנקודות השחורות/הקווים המפרידים, בתחילתה ובסופה.

About אריה ענבר

המייסד, הבעלים והעורך הראשי של "הוצאת ענבר"
This entry was posted in אטימולוגיה, עברית, תשבצים וחידות and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to תשבץ לבן

  1. Pingback: תשבצים זהים | הוצאת ענבר

  2. Leatrice says:

    Great article, thank you again for wrtiing.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

שאלת אימות *